Svensk Elstandard
Svensk Elstandard
Kontakta oss
Om SEK Svensk Elstandard
Fastställer all svensk standard inom elområdet

Vi som arbetar på SEK kansli

SEKs kansli ligger på Kistagången 16, 250 meter från Kista Galleria. Här är vi 16 medarbetare som arbetar och här finns konferensrum att låna för medlemmar. Slå en signal, skicka ett mail eller kom förbi på en fika. Vi hjälper gärna till med både stort och smått.

Sofie Bergh

Sälj- och marknadsassistent

08-444 14 17

sofie.bergh@elstandard.se

Thomas Borglin

Teknisk expert – Elektriska bruksföremål, dokumentation och allmänna tekniska frågor

08-444 14 11

thomas.borglin@elstandard.se

Krister Elfgren

Försäljningsansvarig

08-444 14 07

krister.elfgren@elstandard.se

Ingvar Eriksson

Teknisk expert – Elektriska bruksföremål, belysning och maskiners elutrustning

08-444 14 16

ingvar.eriksson@elstandard.se

AnnBritt Falkbäck

Ekonomiansvarig

08-444 14 08

annbritt.falkbäck@elstandard.se

Bettina Funk

Teknisk expert – Elektromagnetisk kompatibilitet (EMC)

08 444 14 20

bettina.funk@elstandard.se

Joakim Grafström

Teknisk expert – Elinstallationer och skydd mot elchock

08-444 14 12

joakim.grafstrom@elstandard.se

Gunilla Hällmér

Administratör – Standarder och produktion

08-444 14 14

gunilla.hallmer@elstandard.se

Maria Jakobsson

Redaktör – Text, grafik och webb

08-444 14 18

maria.jakobsson.elstandard.se

Jeanette Johem

Marknads- och informationsansvarig

08-444 14 10

jeanette.johem@elstandard.se

Thomas Korssell

VD

08-444 14 03

thomas.korssell@elstandard.se

Henrik Lagerström

Teknisk expert – Miljöhänsyn

08-444 14 19

henrik.lagerstrom@elstandard.se

Joakim Langhard

IT-ansvarig

08-444 14 09

joakim.langhard@elstandard.se

Martha Levin

Teknisk expert – Dokumentation, smarta städer och samhällen, sakernas internet och smarta elnät

08-444 14 13

martha.levin@elstandard.se

Nina Mylly

Mötes- och kommittékoordinator

08-444 14 15

nina.mylly@elstandard.se

Sofia Rutström

Projektledare, Teknisk information – Elinstallationer

08-444 14 02

sofia.rutstrom@elstandard.se

Adress och kontaktuppgifter till SEK

Kontakta SEK Svensk Elstandard

SEK Svensk Elstandard

Post: Box 1284, 164 29 Kista

Besök: Kistagången 16, Kista

E-post: senc@elstandard.se

Tel: 08-444 14 00

Members of